Bob a Bobek slaví třicetiny

11. prosinec 2009 | 23.48 |

Kdo by neznal Boba  a Bobka? Králíci z klobouku kouzelníka Pokustóna doprovázejí  děti při večerním usínání již dlouhých třicet let. Zažívají spolu  neuvěřitelné příběhy okořeněné hlasem herce Josefa Dvořáka. 

Bob a Bobek vstávají

 Bob a Bobek právě vstávají...

Bobku, vstávat  a cvičit./ A proč?/ Protože je ráno./ Jenže já mám ještě  noc... Tímto dialogem začíná každý ze stovek příběhů,  které jsou známy z filmového plátna, televizních obrazovek  i ilustrovaných knížek.

Bob a Bobek na výletě

Bob  a Bobek na výletě

Boba a Bobka ilustroval Vladimír Jiránek,  jenž osvětlil, jak se při svém zákazu kreslit karikatury dostal  coby redaktor Mladého světa k postavám králíků z klobouku:  "Věděl jsem, že nemůžu kreslit lidské postavy, a tak jsem  místo nich kreslil králíky a medvědy. Ti říkali věci, které  by lidským postavám neprošly."

Klobouk kouzelníka

Klobouk  kouzelníka Pokustóna je pro Boba a Bobka domovem i dopravním prostředkem.

Dalšími z mnoha otců Boba a Bobka pak byli  Jiří Šebánek a Jaroslav Pacovský, kteří králíkům dali  jména a stali se prvními scenáristy jejich příběhů. Neměli  bychom opomenout režiséra prvních sérií Václava Bedřicha,  autora zfilmované víly Amálky. Celou dobu vydrželo jen několik  tvůrců, kromě Vladimíra Jiránka a autora hudby Petra Skoumala  například herec Josef Dvořák, jenž králíkům propůjčil  svůj hlas.

Bob a Bobek v severní Americe

Bob  a Bobek dorazili za indiány do Severní Ameriky.

"Baví mě  pořád, vždycky čekám, čím mě Bob s Bobkem překvapí," řekl  Josef Dvořák před čtyřmi lety poté, co namluvil dalších  padesát dílů králičích příběhů.

Foto: Česká televize

Zdroj: Novinky. cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře