Rakytník

11. říjen 2010 | 10.47 |

Rakytník – vitaminová bomba ovocného keře

Jediná bobulka obsahuje denní  dávku vitaminu C pro zvýšení vaší imunity. Užívání rakytníku je vhodné při nejrůznějších virózách, chřipkách a angíně.

Máte problémy s cévním a oběhovým systémem, se zažíváním nebo s pevností a pružností svých vlasů? Trápí Vás časté nachlazení v zimních měsících? Pak určitě neznáte rostlinu budoucnosti a její pozitivní účinky na lidské zdraví. Řeč je o rakytníku řešetlákovém. Jediná oranžová bobulka tohoto ovocného keře obsahuje denní doporučenou dávku vitaminu C pro zvýšení Vaší imunity v zimních měsících.

RAKYTNÍK A LIDOVÉ LÉČITELSTVÍ

Rakytník řešetlákovývyužívali již v lidovém léčitelství Tibeťané, obyvatelé Sibiře, Mongolska a některých oblastí Číny. Používal se při plicních, zažívacích, jaterních i kloubních onemocněních a dokonce byla tato dřevina využívaná ve starodávné kosmetice.

V tradiční tibetské medicíně patří rakytník k vysoce efektivní bylině, která se používá k zastavení krvácení při poškození plic, při kardiovaskulárních onemocněních a nejrůznějších intoxikacích.

Jeho latinský název Hippophae rhamnoides pochází ze staré řečtiny a v překladu znamená třpytící se kůň. Staří Řekové totiž zaznamenali, že zvířata, která se pásla v oblastech, kde tato dřevina rostla, přibírala na váze a jejich srst měla nádherný lesklý nádech.

Kliknutím zvětšte

Nejdůležitější obsahové látky rakytníku a jejich účinky:

vitamin C a P – plody rakytníku zasluhují zvláštní pozornost právě díky obsahu vitaminů C a P a znásobení jejich účinků. Vitamin P nejenom posiluje kapiláry cév, ale také svojí přítomností zabraňuje rozkladu vitaminu C a zvyšuje jeho působení.

Touto skutečností se vysvětluje vysoká odolnost vitaminu C v plodech rakytníku, který se dobře uchovává i při sušení a tepelném zpracování. Rakytník obsahuje v průměru až 24x více vitaminu C než citrón a 18x více než kiwi.

vitamin E– omlazuje a regeneruje pokožku, ovlivňuje růst tkání, působí na plodnost a srdeční problémy, neutralizuje volné radikály.

vitamin K – zvyšuje srážlivost krve, jeho nedostatek vede k poruchám srážlivosti krve, krvácení z různých orgánů a tkání a tvorbě modřin.

provitamin A (beta karoten)– v organizmu se mění na vitamin A, má antioxidační účinky, snižuje hladinu cholesterolu, napomáhá zlepšovat zrak, funkci plic, tlustého střeva, prostaty a mozku. Množství karotenu (provitaminu) je několikrát vyšší než v mrkvi a tykvi.

provitamin D – v organizmu se přeměňuje na další druhy vitaminu D, je nezbytnou součástí v době růstu dětí, podporuje růst kostí a posiluje je ve stáří.

třísloviny– mají schopnost účinně působit při průjmech a krvácení v trávicím ústrojí. Celkově napomáhají při zánětech v žaludku a střevech, při zevním použití na kůži a sliznice mají stahující, protizánětlivý a antibakteriální účinek.


RAKYTNÍKOVÝ OLEJ

Rakytníkový olej je ze všech obsahových látek v tkáních rakytníku nejcennější. Je tmavě oranžové barvy s vysokým obsahem biologicky aktivních látek určen na vnitřní i zevní použití. Jedná se o přírodní koncentrát vitaminů A, B1, B2, B6, D, E, F, K, P, dále obsahuje beta karoten, kyselinu listovou, organické kyseliny, třísloviny a minerální soli a důležité esenciální mastné kyseliny OMEGA 3, 6, 9, které snižují zejména riziko mozkových cévních příhod a infarktu a zabraňují vysoušení a vypadávání vlasů.

Kliknutím zvětšte

Je také zdrojem vzácné OMEGA 7 mastné kyseliny, která se v přírodě vyskytuje zřídka, v rakytníkovém oleji je obsažena až ze 40%. Tato látka působí jako antioxidant ochraňující buňky před poškozením volnými radikály. Blahodárně působí na pružnost a průchodnost cév a srážlivost krve, ale především působí na sliznici trávicího ústrojí a regeneruje ji, stejně tak je schopný podporovat správnou funkci žaludku, zažívacího a močového ústrojí.

Nejaktivnější složkou rakytníkového oleje je provitamin D. Ten zabraňuje vstřebávání cholesterolu do krevního séra a spolu s dalšími biologicky aktivními látkami pomáhá při ateroskleróze.

Rakytník - výrobky


Více na www.irakytnik.cz nebo www.rakytnikovyolej.cz


Zdroj:AHA

Foto: internet


Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Rakytník zdenda59 07. 11. 2012 - 15:45