Vánoční zvyky

11. prosinec 2008 | 14.28 |

Vánoční stromek


Proč se vánoční zvyky dodržují?
Protože na Štědrý den připadá narození Ježíše Krista, přikládali tomuto dni naši předkové velký význam, považovali jej za den zázraků. A to znamenalo, že se člověku mohla splnit přání. Pomocí různých věštících technik člověk hledal odpovědi na otázky ohledně své budoucnosti. Tato tradice se dochovala dodnes.

Ryba

Štědrovečerní večeře
Ke společné večeři se zasedá, jakmile vyjde první hvězda. Pod talíře se na štědrovečerní večeři dávají kapří šupiny, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz. Po dobu slavnostní večeře nesmí nikdo vstát od stolu.

Lití olova - nářadí

Lití olova
Nad plamenem se rozžhaví kousek olova až úplně roztaje. Připraví se nádoba s vodou a do ní se olovo opatrně vlije. Odlitek, který vznikne, věští dotyčnému jeho budoucnost. Například odlitek ve tvaru hvězdy znamená úspěch, uznání.

Lodičky 1

Pouštění lodiček
Rozpůlí se několik vlašských ořechů a do prázdných polovin skořápek se nakapaným voskem připevní svíčka. Lodičky ořechů se pak nechají plout po hladině. Ten, komu se lodička nepotopí a dlouho svítí, bude mít dlouhý a šťastný život. Pokud se lodička drží při kraji nádoby, její majitel se bude celý rok držet doma. Pokud lodička pluje ke středu nádoby, vydá se do světa.

Hvězdička v jablku 1

Krájení jablka
Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko. Řez veďte kolmo ke stopce. Obě poloviny se všem ukážou a záleží na tom, jaký tvar má vnitřní část s jádry. Pokud vypadá jako pěti, nebo vícecípá hvězda, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře.

Bota
Házení střevíce
Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se bota patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou.


Klepání na kurník
Svobodná dívka klepe střevícem na kurník. Ozve-li se slepice, dívka zůstane svobodná. Pokud se ale objeví kohout, brzy se vdá.


Půst
Na Štědrý den se zachovává až do večera přísný půst. Dětem, které se nemohou dočkat, se slibuje, že vydrží-li nejíst, uvidí zlaté prasátko.

Třesení bezem
Nezadané dívky třesou bezem a dům u kterého začne jako první štěkat pes je i domem, ve kterém bydlí jejich nastávající. "Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milej dnes!"
.

Cizí věci v domě
Do konce roku by se měly vrátit všechny cizí věci, které jsou v domě. Projděte pečlivě celý dům či byt a vraťte vše, co vám nepatří.

Vánoční zvyky

Dochovalé i zapomenuté zvyky a kouzla


Většina vánočních zvyků a kouzel má svůj původ v dobách pohanských. Je to spojeno s pokusem nahlédnout do budoucnosti a z různých znamení vyčíst svůj osud. Je jich mnoho od všeobecně známých až po krajové a místní speciality.
Jablečné kouzlo – dvanáct jadérek dáme do misky s vodou. Kolik jich vyplave na hladinu, tolik bude v příštím roce suchých měsíců (pro zemědělce, chataře a chalupáře).
Z cibule naloupeme dvanáct sukének, položíme je vedle sebe a do každé nasypeme trochu soli. Každá sukénka přestavuje jeden měsíc v roce, na kterém se sůl do rána rozpustí, v tom bude pršet, ve kterém jen zvlhne, ten bude srážkově průměrný, a ve kterém většina zůstane, v tom lze čekat sucho.

Šišky

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře