Bílá labuť - 70. výročí otevření

31. březen 2009 | 01.43 |

Bílá labuť, svého času nejmodernější OD v ČR, slaví sedmdesátku

Bílá labuť - OD, r.1953

Praha - Původně zájezdní hostinec a pivovar a později proslulý šantán a jeden z prvních pražských kabaretů stávaly na místě v ulici Na Poříčí, kde byl před 70 lety - 18. března 1939 - otevřen obchodní dům Bílá labuť. Až do roku 1975, kdy byly otevřeny domy Kotva a Máj, byl tento funkcionalistický palác ze skla a železobetonu největším a nejmodernějším obchodním domem v Praze.

Při otevření v roce 1939 vzbudila tato stavba architektů Josefa Kittricha a Josefa Hrubého velikou pozornost, neboť byla vybavena i řadou v Čechách tehdy nevídaných vymožeností - například eskalátory, vytápěním vedeným ve stropě či klimatizací. Pyšnila se dokonce i evropskými unikáty - pokladní potrubní poštou či automatizovaným (skluzovým) sběrem odpadu. Neobvyklé bylo i reklamní osvětlení, jemuž dominovala neonová osmimetrová otáčející se labuť.

Bílá labuť - OD, výtahy

Pozoruhodná byla ve své době také kapacita a rychlost výtahů a pojízdných schodů (až 4000 osob za hodinu). Instalováno bylo celkem pět velkých osobních výtahů po 10 osobách, výtah nákladní a z přízemí do prvního patra pohyblivé schodiště (první v Praze umístěné v interiéru - jako první eskalátor v Československu bývají uváděny dřevěné pohyblivé schody v trase zrušené pozemní lanovky na Letnou, které fungovaly v letech 1926 až 1935). Obdivuhodná byla vstupní hala výkladů, které měly plochu 600 m2. Zařízení interiéru navrhl akademický architekt Jan Gillar.

Celkem měl objekt 11 pater, z toho dvě pod zemí. Nad šestým administrativním patrem byla třípatrová věžová nástavba s terasou, tehdy přístupnou veřejnosti. O tři patra níže byla menší terasa pro zaměstnance, aby tam mohli na lehátkách pod slunečníky trávit polední přestávku v letním období.

Pro zákazníky byla v každém patře pohodlná odpočívadla, vychovatelky v dětském koutku s rájem hraček se staraly o malé děti po dobu nákupů, k dispozici byla úschovna zavazadel a dětských kočárků.

Hlavní fasáda do výše pěti pater byla vlastně jediným obrovským oknem o ploše 30 x 18 metrů, na něž bylo použito 180 tabulí neprůhledného stříbrošedého skla tepelně a zvukově izolujícího.

Bílá labuť - OD, vánoční

Obchodní dům (OD) Bílá labuť vyrostl na místě, kde stával jednopatrový dům se zájezdním hostincem u kdysi frekventované kupecké cesty. V domě byl proslulý šantán, který se v 80. letech 19. století odstěhoval do Ostrovní ulice, ale až do roku 1937 v něm zůstal slavný kabaret U Labutě. Od roku 1910 v domě bylo i kino Invalidů. Ve 30. letech 20. století dům koupil známý pražský podnikatel Jaroslav Brouk, aby na jeho místě vybudoval moderní obchodní dům. Starou budovu v létě roku 1937 zboural a za 25 měsíců na jejím místě vystavěl skleněný palác.

Architekt Josef Hrubý projektoval koncem 60. let 20. století také pomocnou budovu se sociálním zázemím pro zaměstnance Bílé labutě, která byla postavena v nedaleké Biskupské ulici a z níž byl v 90. letech vybudován hotel Bílá labuť. Dnes patří do skupiny Obchodní domy Bílá labuť ještě stejnojmenný obchodní dům na pražském Václavském náměstí (dříve Dům potravin), tři diskonty v Praze a OD v Lysé nad Labem.

Nejstarší moderní obchodní dům v Praze vyrostl Na Příkopech v letech 1869 až 1871 v novorenesančním stylu podle návrhu architekta Aleše Linsbauera. Za reprezentační fasádou s korintskými sloupy, kterou vyprojektoval vídeňský architekt Theofil Hansen, se skrývá systém litinových konstrukcí. Dnes sídlí v tomto Haasově domě, známém jako Dům koberců, později Dům elegance, obchod Benetton.

17.3.2009

Zdroj: České noviny

Bílá labuť - logo

Bílá labuť - OD

Bílá labuť - OD

Bílá labuť - OD, výročí

Haasův dům

Haasův dům Na Příkopech

Do tohoto OD jsem chodila už od školních let. Napřed jsme nakupovali věci do školy (aktovku, penál apod.), také oblečení. Později jsem si tu koupila své první boty na podpadku. Když jsem se vdala, koupila jsem si tu např. jídelní servis do domácnosti. Kdykoliv bylo potřeba koupit něco důležitého, tak se šlo do Bílé labutě.

Po nákupu jsme si dali malé obřerstvení nahoře na terase nebo v posledním patře v restauraci.

Žádný OD jsem neměla tak ráda, jako Bílou labuť. Snad ještě OD na Letné, kterému se po majitelích říkalo Brouk a Babka. Byl takový malý, útulný a dobře zásobený.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře