Ohrožení živočichové

22. květen 2009 | 12.55 |

Pamatujete si na kukačku, pstruha nebo žluťáska? Těmhle se krátí život!

Pokud při procházce v lese uslyšíte hlasité »kuku! kuku!«, máte pořádné štěstí! Podle odborníků je totiž kukačka v ohrožení a léta života svým kukáním odpočítává i sama sobě. Oteplování planety způsobuje změny klimatu a vychytralým ptákům škodí. Kromě kukaček jsou v ohrožení i motýli a pstruzi. Čilým rybičkám se nelíbí v teplých řekách, motýlům zase vadí hnojiva i sekání zahrad.

Pstruhům vadí teplá voda

Čilé rybičce se přestává líbit v našich řekách, protože jejich voda je příliš teplá! Za oteplování přitom mohou paradoxně čističky odpadních vod, které vypouštějí mnohem teplejší vodu, než běžně proudí koryty řek. Citlivým pstruhům se nelíbí oteplení větší než jeden stupeň. Ideální je pro ně voda o teplotě od 14 do 17 stupňů Celsia. Nejvíce se těmto rybkám daří na řece Ohři a Dyji v blízkosti Nechranické a Vranovské přehrady.

Pstruh

Kukačka nemůže řádit v hnízdě 

Ptáci, kterým kukačka s oblibou podstrkuje do hnízda svá vajíčka, se kvůli oteplování vracejí z teplých krajin dříve a s předstihem kladou svá vajíčka. Když se z Afriky na jaře kukačka vrátí, aby taky ona nakladla vajíčka, mláďata ostatních pěvců se už líhnou. Podle odborníků kukačka pak nemá kam dávat vajíčka, a proto jich tolik ubývá.

Kukačka

Motýli nenávidí sekačky

Na vymření jsou i motýli. Z těch našich jsou na tom nejhůře žluťásek barvoměnný a modrásek východní. Křehkému hmyzu vadí nejvíce hnojení a časté kosení zahrad a luk. Motýlům totiž ubývají přirozené úkryty. To potvrzují i odborníci.

Žluťásek

Autor: (lt)

Foto ara

Pamatuji si, že jsem kukačku slýchala často, žluťásků dřív poletovalo hodně a pstruhů byla plná řeka Kamenice na Jablonecku. Škoda, že se ztrácí i docela obyčejná zvířata.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Ohrožení živočichové antoniobanderasek 22. 05. 2009 - 19:44