Umění na Vysočině

23. červen 2009 | 14.49 |
› 

Michal Olšiak

Michal Olšiak je umělcem, který se do povědomí dostal obřími betonovými sochami. Narodil se v r. 1978 ve Žďáře nad Sázavou. Po vystudování místního gymnázia se střídavě věnuje malířství, sochařství a cestování. Jako sochař začínal v Itálii tvorbou soch z písku. Později vytvořil v Německu u Bodamského jezera, v Hofu nebo Fridrichshafenu řadu soch z betonu. S technikou jejich výroby se seznámil při svých cestách v Thajsku. V Česku je zatím jediným sochařem tvořícím tímto způsobem. Své sochy má převážně umístěné poblíž Žďáru nad Sázavou.

Mamlas

Dva metry vysoká socha Mamlase vznikla v r. 2005 na okraji Žďáru nad Sázavou u Starého Dvora. Vznikla jako první a je umístěna pod jehličnany a shlíží na město. Tuto sochu tvořil vlastními investicemi, ale s velkým nadšením a chutí vytvořit něco ve svém rodném městě.

Mamut

Další obdivuhodné dílo z betonu vyrostlo v blízkosti Rozštípené skály, což je přírodní památka asi 3 km od Žďáru nad Sázavou. Sochu financovala obec Hamry, materiál však nosil sochař na místo na zádech. S pytli se brodil Sázavou, když byla voda nízká. Pokud stoupla, cesta s materiálem se prodloužila. Mamut trůní na jednom z nejhezčích míst.

Kůň

Kůň vytahující povoz z bažin je další sochou, která vznikla na zakázku. Sochaři ji zadal majitel Jezdeckého klubu Ranč v Hamrech. Socha v nadživotní velikosti je umístěna u silnice spojující Žďár nad Sázavou s Havlíčkovým Brodem.

Hamroň

V říjnu 2007 byla vytvořena na objednávku obce Hamry přes 4 metry socha. Podle autora má znázorňovat křížence mezi hlemýžděm a žábou. Dlouho se hledal název. Nakonec dostal jméno Harmoň. Je považován za zdejšího ochránce pocestných. Socha vítá všechny návštěvníky  Hamrů, kteří přicházejí od Žďáru. Pověst o Harmoňovi: www.kulturnimesicnik.cz/node/4

Sova

V osadě Yukon u Třech studní, která se rozkládá mezi rybníky Medlov a Sykovec, si našla místo Sova. Sova měla původně mít i světélkující oči a pomocí elektron. zařízení měla i zahoukat.

Rak

Rak patří do Račína. Zde se vyjímá u rybníka  Jordán, jehož hladina bývá pokryta lekníny. Socha raka s cylindrem sklízí zasloužený obdiv turistů a návštěvníků obce.

Hroši

Zatím posledním dílem jsou Hroši. Sousoší je umístěno před hotelem U Hrocha ve Škrdlovicích. Hroši se čvachtají v prostorné kašně a vodu jim do ní chrlí rybky, které jsou umístěny na okraji nádrže. Sousoší vzniklo v září 2008.

Krkavec

U Bítova stojí socha Krkavce.


Letos by mělo vzniknout za podpory města Žďáru nad Sázavou sousoší Hraničního kamene u Pilské nádrže. V místech, kde probíhá stará zemská hranice mezi Čechy a Moravou. Podle představ umělce by sousoší měl tvořit 3 metry vysoký hranol z pískovce a vedle něj by měly stát dvě menší sochy - lev a orlice, které budou symbolizovat Čechy a Moravu. Nové sousoší by mělo na okraji města vyrůst v srpnu, kdy bude ve Žďáře zahájen další ročník tradičních Slavností jeřabin.

Foto: asi M.Olšiak


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře