Nová tramvaj

24. červen 2009 | 11.05 |

Nová tramvaj ForCity dorazí do Prahy už v létě

Nová tramvaj

Praha - S předstihem už zhruba za měsíc a půl by se vůbec poprvé mohla na pražských kolejích objevit nová tramvaj pro Prahu Škoda ForCity 15T.

"Je to tak, zkušební provoz se v Plzni vyvíjí velmi dobře a brzy bychom mohli nové tramvaje převést do hlavního města. Samozřejmě nejdříve zde budou jezdit také pouze ve zkušebním provozu. V současné době je tak bude mimo jiné nutné, trochu upravit některé koleje tak, aby byly vhodné i pro tramvaj ForCity," řekl Deníku generální ředitel dopravního podniku  Martin Dvořák.

První cestující svezou do konce roku

Prototyp byl slavnostně představen v plzeňské Škodovce už v loňském roce. Pokud bude vše v pořádku, stále platí, že ještě do konce roku 2009 by mohlo prvních pár vozů vyrazit do pražských ulic naostro.

"Do roku 2017 by mělo v hlavním městě jezdit celkem 250 tramvají ForCity," řekl už dříve primátor Pavel Bém (ODS). Jedná se tak o investici za zhruba 20 miliard korun – co tramvaj, to přibližně 68 milionů.

Pohodlnější než Porsche

Interiér vozidla je plný nerezových madel, na které dosáhnou bez problémů i lidé menšího vzrůstu. Nový je i systém větrání a topení. Samozřejmostí je informační systém a systém dorozumívání s řidičem. Právě stanoviště řidiče je zcela odděleno od cestujících.

Tramvaj je vybavena kamerovým systémem, který snímá vnitřek i vnějšek vozu. O úpravě sedaček ještě není rozhodnuto.

TECHNICKÉ PARAMETRY

  • Délka 31,4 metru
  • Šířka 2,46 metru
  • Maximální dovolená rychlost 60 km/h.
  • Podlaha vozu je uložena nad temenem kolejnice ve výšce 350 až 450 mm, což se blíží úrovni nástupních ostrůvků zastávek.
  • K dispozici bude mechanická nájezdová plošina, šest dveří, každé o šíři 1,30 m, při otevření bočnic jsou mimořádně velké, což umožní rychlý výstup a nástup cestujících.

Nová tramvaj 1

Zdroj:Pražský deník.cz

Autor: Lukáš Marek

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Nová tramvaj antoniobanderasek 24. 06. 2009 - 19:03