První slovenský orloj

23. červenec 2009 | 13.55 |

V sobotu 18.7. byl ve Staré Bystrici spuštěn první slovenský orloj. Na kulturním domě bylo osazeno dřevěné průčelí a do něj umístěn orloj. Ten je dílem pražské firmy, která se stará o pražský orloj. Orloj sestavil mistr Vítězslav Špidlen.
"Srdcem  orloje je astroláb, který dělá ze slovenského orloje v Staré Bystrici  jediný a první orloj na Slovensku. Bez astrolábu nemůže být orloj  orlojem," uvedli představitelé obce.
Barvy hlavní desky astrolábu  symbolizují jednotlivé fáze dne - červená úsvit, bleděmodrá den,  černá noc. Deska je rozdělena i zlatými lemovkami, které označují rovník, obratník Raka, obratník Kozoroha a takzvaný místní poledník. Ten  ukazuje, kdy je slunce nejvýš na obloze nad Starou Bystricí.
Astroláb také  znázorňuje polohu měsíce na obloze, jeho fáze a polohu slunce  ve znamení zvěrokruhu. Na vnějším okraji nechybí kalendářní  deska s 366 dílky. Každý den se otočí o jeden dílek. Významné  slovenské svátky a památné dni jsou na kalendářním panelu označeny červenou hvězdičkou.
Pražská firma Spel, která  astroláb vyrobila, upozornila, že technickou část zařízení  řídí počítač. Kysucký orloj prý bude přesnější než  pražský.
V okénku orloje se bude procházet sedm apoštolů  z topolového dřeva, jejichž osudy byly spojeny i s územím  dnešního Slovenska. Lidový řezbář Peter Kuník z Tvrdošína tak vytvořil například podobizny věrozvěstů Cyrila a Metoděje.
Ve  výklencích orloje je šestice plastik, které znázorňují knížete  Pribinu, vládce Svatopluka, prvního kodifikátora spisovné slovenštiny Antona Bernoláka, národního buditele Ľudovíta Štúra, jednoho  ze zakladatelů Československa - politika, diplomata a hvězdáře  generála Milana Rastislava Štefánika a předválečného politika a  katolického kněze Andreje Hlinku. Ve věžičce nechybějí dva  zvony. Jeden z nich odbíjí čas, druhý vytváří zvukovou kulisu  pro promenády apoštolů.
Orloj v centru Staré Bystrice  vyšel na asi 133.000 eur (asi 3,4 milionu korun). Značnou část  peněz se podle zástupců obecního úřadu podařilo získat  od sponzorů.
Orloj - před instalací

Připravené průčelí kulturního domu na instalaci orloje.

Orloj

Orloj - osazování

Osazování astrolabu.

Orloj - po instalaci

Orloj po instalaci a připravený na spuštění.

Kníže Pribina

Jedna z plastik na orloji - kníže Pribina.

Zdroj: ČTK

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: První slovenský orloj antoniobanderasek 23. 07. 2009 - 19:46
RE: První slovenský orloj kraken* 17. 08. 2009 - 11:18
RE(2x): První slovenský orloj jarka - admin 17. 08. 2009 - 12:47