Česko - země rozhleden

2. srpen 2009 | 12.49 |


Naše republika se může pyšnit množstvím rozhleden. Některé byly postaveny již v 19. století, jiné vznikají v současnosti.
Poslední z nich je akátová rozhledna v Židlochovicích na vrchu Výhon. Rozhledna ve tvaru hradní věže je 18 m vysoká, postavená z akátových trámů a kovu. Uvnitř je točité schodiště.

Židlochovice - rozhledna
Stále více radnic na jižní Moravě investuje do rozhleden.  V Adamově na Blanensku letos zpřístupnili zrekonstruovanou Alexandrovku,  která je jednou z nejstarších rozhleden v kraji. Novou vyhlídkovou věž má například Bítov  na Znojemsku, Velké Pavlovice a Boleradice na Břeclavsku. Rozhledna je přístupná od 1.8.2009.
Rozhledna ve Velkých Pavlovicích svým tvarem připomíná keř vinné révy. Je 19 m vysoká, vyhlídková plošina je ve výšce 17m. Nahoru vyšlapete po 75 schodech kovového točitého schodiště. Prohlédnete si Lednicko-valtický areál a dohlédnete až na Karpaty. Byla otevřena 8. května 2009.

Velké Pavlovice - rozhledna
V pražské zoologické zahradě byla otevřena rozhledna, která je věrnou kopií dřevěné rozhledny na hoře Smrk v Jizerských horách. Ta na Smrku již nestojí, byla stržena. Nová rozhledna byla otevřena 21. září 2003.  Rozhledna v ZOO byla zpřístupněna 13. června 2009. Je vysoká 18,5 m a má 85 schodů. Je celodřevěná. Je z ní krásný výhled na Prahu 6,7,8 a na Pražský hrad.

Praha - rozhledna v ZOO
Rozhledna Hard v Sokolově stojí v nadmořské výšce 450 m od roku 2001. Je vysoká 14,5 m, kamenná, postavená ve stylu té  původní historické. Má jedinou chybu, není z ní nikam vidět. Okolní stromy ji přerostly.

Sokolov - rozhledna Hard
Rozhledna na Kleti není nová, byla postavena v letech 1822-25. Ale v posledních letech byla značně zchátralá a dočkala se rekonstrukce. Stojí na nejvyšším vrcholu Blanského lesa ve výšce 1.104 mnm., je 18 m vysoká, kamenná s 99 dřevěnými schody. Je z ní překrásný výhled po okolí.

Kleť - rozhledna

Jasný a dobrý výhled !!!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře