Poštovna ze Sněžky

3. září 2009 | 12.32 |

V sobotu dopoledne (29.8.2009) byla na Javorové skále u obce Sedlec-Prčice otevřena stará Česká poštovna, která sem byla přestěhována z vrcholu Sněžky.

Na Sněžce stála budova přes 150 let. Na Sněžce v Krkonoších byla vystavěna pravděpodobně v polovině devatenáctého století. První zmínky o ní jsou ale až z roku 1875, kdy sem byla umístěna c.k. rakouská telegrafní stanice.

V roce 1899 v ní byl zřízen poštovní úřad s letním provozem a s přestávkami fungoval až do roku 1938.

Po válce sloužila jako kiosek a v roce 1995 byla znovu oficiálně zahájena činnost poštovny České pošty Sněžka. Poté, co byl v roce 2008 přenesen provoz poštovny do nové budovy Anežka, byla stará dřevěnice uzavřena a vedení Krkonošského národního parku vydalo rozhodnutí o jejím odstranění.

Boudu koupil Tomáš Trnka, který ji rozebral a přestěhoval do středních Čech. Tady bude sloužit turistům, kteří přijdou po turistické stezce nebo přijedou na kole po cyklostezce. V zimě mohou přijet po běžkařské stezce nebo lanovkou, která má nedaleko stanici.

Poštovna bude v provozu denně a její pracovníci odtud skutečně budou doručovat psaní na poštu, jak to fungovalo na Sněžce. Uvnitř bude i občerstvení a navíc výstava o historii poštovny.

Česká poštovna - Javorová skál

Poštovna na novém stanovišti - na Javorové skále. Foto: Radek Plavecký

Česká poštovna - Sněžka

Stará poštovna ještě na vrcholu Sněžky. V pozadí je Nová poštovna. Foto: Vladislav Prouza

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře