Empire State Building slaví

1. květen 2011 | 11.19 |

Empire  State Building slaví narozeniny


Jedna  z  nejznámějších budov světa slaví své osmdesáté výročí.  Celých čtyřicet  let byla dokonce nejvyšší budovou světa,  překonala ji až známá  "Dvojčata," World Trade Center.  Řeč je o Empire State Building.

Manhattan s mrakodrapem
 Manhattan s majestátním mrakodrapem Empire State Building


Empire  State Buliding byla navržena americkým architektem William F. Lambem z  firmy Shreve, Lamb and Harmon. Mezi jeho díla patří i budova 521 na Fifth Avenue nebo Forbes Magazine Building, obojí v New Yorku.
Stavební výkresy Empire State Bulidingu měl hotové za pouhé dva týdny. Stavba začala 21. ledna v  roce 1930, o dva měsíce později, symbolicky 17.  března na  svatého Patrika byly zahájeny práce na konstrukci.
Stavbyvedoucím byl pověřen John W. Bowser, za jeho práci na budově mu byl po smrti postaven náhrobek, který byl zmenšeninou Empire State Building. Na projektu pracovalo na 3400 lidí, pět lidí zemřelo během výstavby. Už za rok budova stála tak, jak ji známe dnes. 1. května 1931 přestřihl pásku ředitel společnosti Empire State, Inc. Al Smith.

Al Smith pokládá základní káme
Al Smith pokládá základní  kámen

Stavba v r. 1930
Stavba  na Empire State Building roku 1930

Slavnostní otevření 1
Slavnostní  otevření Empire State Building

Slavnostní otevření
Při slavnostním  otevření byly přítomny desítky lidí


Empire  State Building se stala okamžitě nejvyšší budovou světa se svými 443,2 metry včetně antény a vydržela na první příčce až do roku 1971, kdy v sousedství bylo postaveno první z "Dvojčat."  Náklady na výstavbu Empire State Building se vyšplhaly na téměř 41 miliónů dolarů, měla na tu dobu neuvěřitelných 102 pater.  Roku 1981 se budova dostala na seznam Newyorských kulturních památek a o pět let později se stala americkou Národní kulturní památkou.
Známá vyhlídková budova byla první stavbou s více než sty patry, má 6500 oken a neskutečných 73 výtahů.  V roce 1964 byly na vrchol budovy přidělány světlomety, které vrcholek Empire State Buildingu osvětlují v různých barvách či motivech, například na svatého Patrika zeleně, ke konci roku ve vánočních motivech, v běžné dny se osvětlení mění po několika hodinách.

Pohled z Páté Avenue
Pohled na Empire State Building  z Páté Avenue

Budova ve vánočních barvách
Newyorská  budova ve vánočních barvách

Patro budovy po náletu
Patro budovy  po náletu letounu roku 1945

Mytí oken
Mytí oken  se stalo adrenalinovým sportem

Výhled z posledního patra
Výhled  z posledního patra


S výškovou budovou se pojí i několik incidentů. V roce 1945 do ní narazil bombardér B-25, požár byl už po 40 minutách uhašen, zemřelo však 14 lidí. Další nešťastné události, které se pojí s Empire State Building, jsou sebevraždy. Za 80 let své existence spáchalo sebevraždu na této výškové budově více než třicet lidí. K první  sebevraždě došlo ještě před dokončením stavby, když jeden z dělníků dostal výpověď.
Empire State Building sehrál i důležitou roli v několika velkofilmech, tím nejznámějším je snímek King Kong z roku 1933, ve kterém obří lidoop vyleze na vrchol budovy, v ruce drží svou životní lásku a braní ji před nálety bombardérů, náhle ale padá k zemi, když je sestřelen a umírá. V  roce 1983, ku příležitosti 50. výročí filmu, byl nafukovací devadesátimetrový King Kong umístěn na vrchol budovy.

Kingkong
V hlavní roli Empire State  Building a obří lidoop ve filmu King Kong z roku 1933

Běh po schodech
Slavný  běh po schodech do posledního patra Empire State Buildingu


V  literatuře se výšková budova objevila například v publikaci Úžasná dobrodružství Kavaleria a Claye od Michaela Chabona, za který také získal Pulitzerovu cenu v roce 2000. Empire State Building je zde uváděna jako integrální spiklenecké zařízení.

Zdroj: Novinky.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře