Ruský herec Vjačeslav Tichonov

15. prosinec 2009 | 16.00 |

Vjačeslav Tichonov

V Moskvě dne 4.12.2009  ve věku 81 let zemřel populární ruský herec Vjačeslav Tichonov, v Česku známý z role v sovětském zfilmování románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vojna a mír a později z role dvojího agenta v televizním špionážním seriálu Sedmnáct zastavení jara. Tichonov zemřel na klinice několik dní po srdečním infarktu.

Tichonov vytvořil za svou dlouhou kariéru několik desítek rozmanitých rolí. Zahrál si také v českém koprodukčním filmu Májové hvězdy, kde byla jeho partnerkou mladičká Jana Brejchová.

Zpočátku režiséři využívali především jeho přitažlivého vzhledu, zajímavější nabídky začal dostávat až od konce 50. let. Obrovský úspěch zaznamenal úlohou knížete Andreje Bolkonského ve filmové epopeji Sergeje Bondarčuka Vojna a mír (1965 až 1967), a to i na Západě. Ještě větší popularitu mu přinesl televizní seriál Sedmnáct zastavení jara (1973) režisérky Taťjany Lioznovové. V něm si zahrál hlavní postavu plukovníka sovětské rozvědky Maxima Maximoviče Isajeva, kterému se na sklonku druhé světové války podařilo proniknout pod jménem Max Otto von Stirlitz v Německu do nejvyšších kruhů nacistické tajné služby sicherheitsdienst.

Tichonovova kariéra vyvrcholila v 70. letech, kvalitní role však dostával i v následujících desetiletích, například v Michalkovově snímku Unaveni sluncem (1994). Ten stejně jako Vojna a mír získal Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film.

Vjačeslav Tichonov - Stirlitz

Vjačeslav Tichonov - Stirlitz

Vjačeslav Tichonov - Stirlitz

Snímky z filmu Sedmnáct zastavení jara.

Vjačeslav Tichonov - Bolkonski

Vjačeslav Tichonov a Sergej Bondarčuk ve filmu Vojna a mír.  Foto: ČTK

Zdroj: ČTK

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře