Nové divy světa

12. listopad 2011 | 13.53 |


Mezi  novými divy světa je Amazonka nebo Stolová hora


V  pátek 11. 11. v 11:11,11 se uzavřelo hlasování o nových sedm přírodních divů světa. Podle předběžných výsledků se do tohoto exkluzivního klubu  podle webu new7wonders dostala řeka  Amazonka, zátoka Ha Long, vodopády  na řece Iguazú, Ostrov  Čedžu, park Komodo, národní park podzemní řeky  Puerto Princesa  a Stolová hora.

Brazílie - Amazonka 1


Definitivní  výsledky budou po důkladném přepočítání všech hlasů zveřejněny  počátkem roku 2012 na slavnostní ceremonii. Páteční vítězné lokality byly zveřejněny v abecedním pořadí, které neodpovídá počtu hlasů, jež dostaly. Po přepočítání hlasů včetně zaslaných pomocí SMS se může ještě pořadí změnit, oznámil server.
Hlasující volili ze seznamu 28 finalistů, které vybral mezinárodní tým odborníků na přírodu v čele s bývalým šéfem Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO)  Federikem Mayorem  z původního seznamu 77 semifinalistů. Ten byl  sestaven na základě  předchozího internetového hlasování světovou veřejností.
Česko  v následně vytvořeném užším výběru 28 zastoupení nemělo,  protože se do něj nedostala Pravčická brána v Českém Švýcarsku - skončila v semifinále. Podobně dopadlo i slovenské Štrbské  pleso ve  Vysokých Tatrách. Zástupci Česka a Slovenska v soutěži zůstali jen na seznamu 42 náhradníků sestaveném z nejlepších  semifinalistů.

Amazonka

Amazonka s 6 762 km je  nejvodnatější a nejdelší řeka na světě. Primát drží i ve  velikosti povodí, zaobírá totiž 40 procent území Jižní  Ameriky. Protéká  deštným pralesem, který se rozkládá na sedmi miliónech kilometrů čtverečních. Vytváří tak dohromady jedinečnou kombinaci fauny a flóry.
Vodní  tok objevil na konci 15. století španělský námořník Vicent Yáez Pinzón.  Pozoruhodná je i tamní fauna, jež například čítá zhruba třetinu všech sladkovodních ryb (asi 2000 druhů). Charakteristická  pro řeku je dravá piraňa, nebo Arapaima velká, která dosahuje délky až čtyř metrů.

Brazílie - Amazonka


Vodopády Iguazú (Argentina, Brazílie) 

Další  největší vodopády na světě jsou Iguazu,  ležící na stejnojmenné řece. V půlkruhu (širokém 2700  metrů) přepadává přes okraj 275 vodopádů.  Nejdelší je  pak Ďábelské hrdlo s 80 metry. Tamější subtropické pralesy jsou domovem stovek vzácných a ohrožených druhů živočichů  i rostlin.

Argentina - Iguazú


Národní park Komodo v Indonésii

Národní  park Komodo byl založen roku 1980 pro ochranu varana komodského, ale  časem se rozšířila jeho působnost na další řadu druhů.  V současné době se rozkládá na indonéských ostrovech: Komodo,  Rinca, Padar a dalších malých ostrůvcích, na celkové ploše 1817 kilometrů čtverečních (z toho 603 kilometrů čtverečních  tvoří pevnina).

Indonésie - Komodo


Ostrov Čedžu v Jižní Koreji

Čedžu je největším jihokorejským ostrovem. Zabírá 1846 kilometrů  čtverečních.  Ostrov vulkanického původu leží 130 kilometrů od jižně od pevniny, díky  malebným vodopádům a soškám vytesaných z lávy patří mezi turistická  lákadla. Žije na něm půl miliónu lidí. Jeho součástí je i nejvyšší hora Jižní Koreje, spící sopka Hallasan (1950 m), kolem níž je 360 satelitních sopek.

Jižní Korea - Čedžu


Národní park podzemní řeky Puerto  Princesa na Filipínách

Na  filipínském ostrově Palawan asi 50 kilometrů severně od města Puerto  Princesa  teče nejdelší podzemní řeka. Puerto Princesase táhne 8,3  kilometrů  a vlévá se do jihočínského moře. Ukrývá se v krásné vápencové krasové oblasti.

Filipíny - Princesa


Stolová  hora v Jižní Africe

Nad  Kapským městem se majestátně  vypíná Stolová hora do výšky 1086 metrů  nad mořem. Vodorovný  vrchol připomíná stůl, odtud bylo odvozeno i její jméno.  Žije na něm více než 1470 druhů rostlin. Kvůli erozi se hora částečně rozdělila, čímž vedle ní vznikly dva vrcholky zvané Ďáblův vrch a Lví hlava.

Jihoafr. republika - Stolová h


Zátoka Ha Long, Vietnam

V Tonkinském zálivu najdete krásnou  zátoku Ha Long, kterou zdobí tisíce vápencových monumentů různorodých tvarů. Má přibližně rozlohu 1553 kilometrů  čtverečních. Její pobřeží je dlouhé 120 kilometrů a z vody tu ční 1969 ostrůvků, v nichž se ukrývá řada jeskyň, ale také sladkovodní jezírka.

Vietnam - zátoka Ha Long


Další kandidáti byli:

 
Andělské  vodopády ve Venezuele

Andělské vodopády s 1002 metry patří mezi nejvyšší na světě. Leží v národním parku Canaima nedaleko hranic s Brazílií. Jsou devatenáctkrát vyšší než Niagarské vodopády. Nejdelší nepřerušovaný volný pád vody měří 807 metrů.

Venezuela - Andělské vodopády


Fundský záliv v Kanadě

Fundský  záliv je známý díky nejvyššímu přílivu a odlivu na Zemi - rozdíl hladiny je 16,2 metrů. Sto miliard tun vody tak přitéká a odtéká dvakrát denně. Díky tomu se vytvořil dynamický a různorodý ekosystém. Záliv leží mezi kanadskými provinciemi Nový Brunswick a Nové Skotsko.

Kanada - Fundský záliv


Černý les v Německu

Černý  les (Schwarzwald) najdete v jihozápadním Německu. Nejvyšším vrcholem je hora Feldberg s výškou 1493 metrů. Stromy rostou tak hustě, odtud tak dostal temný les svůj název. Mimo jiné tam pramení  Dunaj.

Německo - Černý les


Ostrov Bu Tiná, Spojené arabské emiráty 

U západního pobřeží Spojených arabských emirátů se ukrývá unikátní  přírodní poklad - ostrov Bu Tiná. Díky  vzkvétajícímu ekosystému ho výzkumníci považují za žijící  laboratoř, kde zkoumají klimatické změny. V mělkých vodách okolo ostrova s dvěma kilometry čtverečními žijí různé druhy delfínů, plameňáků či orlovce a kriticky ohrožené karety pravé nebo ohroženého dugonda indického (moroň indický).

SAE - ostrov Bu Tiná


Moherské  útesy v Irsku

Irské útesy lákají turisty od pradávna, nejpůsobivějším jsou pak Moherské útesy v hrabství Clare. Táhnou se v délce asi osmi kilometrů a dosahují až do výšky 214 metrů. Na břidlicových a pískovcových zářezech lze nahlédnout až do období před 300 milióny let.

Irsko - útesy


Mrtvé moře

Mrtvému moři se říká také Slané moře, protože jeho salinita dosahuje 33 procent, čímž se řadí mezi nejslanější jezera na světě. Rozkládá se mezi Palestinou, Jordánskem a Izraelem, jeho hladina je o 420 metrů pod úrovní moří, jeho břehy jsou nejnižším bodem na souši na celé planetě. S 30 procentní  slaností je 8,6krát slanější než oceán.

Jordánsko - Mrtvé moře


El  Yunque, Portoriko

Národní park El Yunque v Portoriku zaobírá území 114 kilometrů čtverečních.  Formálně se mu říká také Karibský národní park. Jedná se o jediný tropický deštný prales, který patří pod Spojené státy americké (Portoriko je volně přidružený stát k USA).

Portoriko - NP Yunque


Galapágy, Ekvádor

Přírodní poklad skrývající se v Tichém oceánu na západ od pobřeží Ekvádoru je místem, který ukrývá netknutou přírodu. Celkem 19 ostrovů vulkanického původu tvoří výjimečné souostroví,  které je domovem velkého množství ohrožených živočišných druhů.

Ekvádor - Galapágy


Velký  Kaňon v Arizoně, USA

Během šesti miliónů let  vymlela řeka Colorado v Severní Arizoně obrovskou proláklinu - Velký Kaňon. Na délku měří 446 kilometrů a v některých místech je až 29 kilometrů široký. Některé úseky jsou až 1600 metrů  hluboké.

USA - Velký kaňon


Velký korálový útes, Austrálie

Velký korálový útes u severovýchodního pobřeží Austrálie s 3000 samostatnými útesy a 900 ostrovy je největším na světě. Táhne se v délce 2600 kilometrů a zaobírá přibližně plochu 344 400 čtverečních kilometrů. Jedná  se o největší samostatně žijící strukturou tvořenou živočichy, která kdy byla ve vesmíru viděna.

Austrálie - korál. útes


Zátoka Ha Long, Vietnam

V Tonkinském zálivu najdete krásnou zátoku Ha Long, kterou zdobí tisíce vápencových monumentů různorodých tvarů. Má přibližně rozlohu 1553 kilometrů čtverečních. Její pobřeží je dlouhé 120 kilometrů a z vody tu ční 1969 ostrůvků, v nichž se ukrývá řada jeskyň, ale také sladkovodní  jezírka.

Vietnam - zátoka Ha Long


Jeskynní komplex Džajta v Libanonu

Působením vody vznikly neuvěřitelně krásné jeskynní komplexy Džajta.  Honosné  klenby různých velikostí, tvarů a barev připomínají katedrálu. Jeskyněmi protéká řeka dlouhá 6320 metrů. Celkově měří komplex napříč devět kilometrů, největší komora má pak od stropu ke dnu neuvěřitelných 108 metrů. Uvnitř se nachází jeden z největších stalaktitů na světě o délce 8,2 kilometrů. Najdete je asi 20 kilometrů severně od Bejrůtu.

Libanon - jeskyně


Kilimandžáro v Tanzanii

Kilimandžáro je nejvyšší horou Afriky. Jedná se o vulkán, jenž má zaledněné tři  vrcholy - Shira, Mawenzi a Kibo. Vrchol masívu - Kibo - sahá do výšky  5895 metrů. Kilimandžáro leží v Tanzanii na hranicích s Keňou. Pyšní se jedinečnou florou pěti vegetačních  zón.

Tanzánie - Kilimandžáro


Souostroví Maledivy

V  severozápadní  části Indického oceánu narazíte na Maledivy tvořené 1192 ostrovy, které jsou součástí 26 korálových atolů. Z toho je obydleno jen 200 ostrovů, na nichž žije 300 000 lidí.

Maledivy


Mazurská jezera v Polsku

Mazurská jezera leží v severovýchodním Polsku. Dohromady je tvoří více než 2000 jezer. Zabírají plochu 52 000 kilometrů čtverečních. Jezera vznikala ve čtvrtohorách.

Polsko - Mazurská jezera


Matterhorn, Itálie a Švýcarsko

Matterhorn je jedním z nejfotografovanějších vrcholků Alp. Název dostal podle svého unikátního tvaru, Horn znamená německy roh a Matte je horská louka. Tyčí se do výšky 4478 metrů nad švýcarským městečkem Zermatt a italským lyžařským střediskem Breuil-Cervinia.

Švýcarsko - Matterhorn


Milford Sound na Novém Zélandu

Fjord Milford Sound zabíhá 15 kilometrů do vnitrozemí u Tasmánského moře. Obklopen je skalnatými masívy průměrně vysokými 1200 metrů. Nejvyšší je útvar Mitre Peak s 1692 metry, přikrčeného lva připomíná vrcholek Lví hlava s 1302 metry a slona pak uvidíte v hoře Slon s 1517 metry.

Nový Zéland - fjord


Bahnité vulkány v Ázerbájdžánu

Bahnité vulkány v Ázerbájdžánu mají tvar kuželů díky vyvěrajícími plyny. Podobných bahnitých sopek je ve světě asi 700, přitom ty největší najdete právě v oblasti Gobustán v Ázerbájdžánu. Právě tam se tyčí největší bahenní vulkán světa Taragaj Dagh, se základnou jeden a půl kilometru a je 410 metrů vysoký.

Ázerbájdžán - vulkány


Sundarbanská delta

U ústí poutní řeky Gangy se rozkládá oblast Sundarbanská delta s největším mandragorovým lesem na světě. Leží na území Bangladéše a v indickém západním Bengálsku. Systém vodních cest, bažin a malých ostrůvků je domovem mnoha druhů zvířat, například tygra bengálského.

Bangladéš - delta


Uluru v Austrálii

Uluru – pískovcový masiv, který se nachází v centrální Austrálii.  Je 348 metrů vysoký a jednou z ikon kontinentu. Obvod kamene je 9,4 kilometru.  Povrch kamene mění barvu s tím, jak se mění světlo, které na něj dopadá. Jinak tedy vypadá při úsvitu a jinak v poledním světle.

Austrálie - Uluru


Vesuv  v Itálii

Sopka Vesuv se nachází v Itálii u města Neapol. Ční do výšky 1279 metrů nad mořem. Vesuv je jedinou sopkou na evropském kontinentu, která vykázala v posledních sto letech nějakou aktivitu. Nejznámější exploze Vesuvu byla  zřejmě v roce 79, kdy popel a prach zničil města Pompeje a Herkulaneum. Vesuv je považován za jeden z nejnebezpečnějších vulkánů, mimo jiné proto, že se nachází v hustě obydlené oblasti.

Itálie - Vesuv


Yushan

Národní park Yushan v Číně je součástí centrálního pohoří. Yushan je současně název největšího vrcholu, který ční do výšky 3952 metrů. Říká se mu také hora Jade. Park je známý nejen nádhernými skalnatými útvary, ale také rozmanitou flórou a faunou. V nížinných částech parku je subtropické podnebí, na vrcholcích přitom leží sníh.

Čína - Yushan


Foto: fotobanka Profimedia a www.new7wonders.com
Autor: Lucie Poštolková, Novinky, ČTK
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Nové divy světa adil 12. 11. 2011 - 22:54
RE(2x): Nové divy světa jarmila 12. 11. 2011 - 23:47