Poslední let raketoplánu

28. duben 2012 | 15.50 |

Poslední let raketoplánu, cílem byl New York

Raketoplán Enterprise v pátek uskutečnil svou poslední cestu vzduchem. Byl přepraven na hřbetě transportního Boiengu 747 z Washingtonu do leteckého a vesmírného muzea spojeného s letadlovou lodí Interpid.

Boeing 747

Upravený Boeing 747 přistává s raketoplánem na newyorském letišti JFK.

Boieng 747 letěl nízko, takže si let mohli vychutnat Newyorčané. Raketoplán přelétl v blízkosti Sochy svobody i mrakodrapu Empire State Building, nad řekou Hudson okolo Manhattanu. Nakonec přistál na Kennedyho letišti.

Boeing 747

Upravený Boeing 747 přepravuje raketoplán kolem mrakodrapu Empire State Building.

Na přílet raketoplánu do největšího amerického města podle agentury AP upozorňovaly sirény. Na střechy domů zamířily tisíce Newyorčanů, ale i obyvatel sousedního New Jersey.

Boeing 747

Upravený Boeing 747 přepravuje raketoplán nad panoramatem New Yorku.

Letiště se na několik týdnů stane domovem Enterprise, než technici raketoplán sundají z letadla. V červnu pak prototyp raketoplánu dopraví nákladní loď po Hudsonu k vyřazené letadlové lodi Intrepid, která od roku 1982 funguje jako muzeum.

Boeing 747

Upravený Boeing 747 přepravuje raketoplán nad Sochou svobody.

Enterprise, který nikdy neletěl do vesmíru a sloužil jen k testům v atmosféře, byl dosud vystaven v muzeu Smithsonian ve Washingtonu. Minulý týden však do Washingtonu dorazil nejvyužívanější raketoplán Discovery, který má Enterprise nahradit.

Boeing 747

Upravený Boeing 747 s raketoplánem na hřbetě.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) loni po 30 letech zastavil provoz raketoplánů a všechna zbývající vesmírná plavidla nechal vystavit v muzeích. Enterprise tak skončí v New Yorku, Discovery ve Washingtonu, Endeavour v Los Angeles a Atlantis zůstane v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

Zdroj: Novinky.cz

Foto: Reuters a ČTK/AP

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře