Přeprava raketoplánu do muzea

9. červen 2012 | 10.57 |

Raketoplán  Enterprise cestou do muzea boural na řece


Americký  raketoplán Enterprise, který nikdy neletěl do vesmíru, boural  na  Manhattanu. Raketoplán, který táhly remorkéry po řece  Hudson, ve středu  zřejmě nezvládl proplutí pod jedním z  mostů. Do muzea dorazil  poškrábaný.


"Při  přiblížení k železničnímu  mostu v Jamaica Bay náhlý poryv větru vrhl  prám s Enterprise  proti mostnímu pilíři. Škoda je jen kosmetická," řekl  mluvčí  Námořního, leteckého a vesmírného muzea.
Plavbu  raketoplánu  pod Sochou svobody, rozestavěnými mrakodrapy Světového  obchodního  centra a panoramatem manhattanských výškových budov sledovali  Newyorčané se zájmem. "V New Yorku se toho děje  tolik. Vyjdete si z kanceláře a koukáte, jak kolem pluje  vesmírný  raketoplán," citoval deník New York Times producentku Taru  Goreovou.  "Raketoplán jsem nikdy neviděl, a teď se na jeden dívám,"  řekl  zase 69letý bezdomovec Thomas Hoffler.


Přeprava raketoplánu - New Yor
Raketoplán pluje po Hudsonu.      
Přeprava raketoplánu - New Yor
Enterprise proplouvá kolem staveniště  Světového obchodního centra.


Raketoplán  Enterprise,  jenž sloužil jen k testům v atmosféře a do vesmíru nikdy  neletěl, bude v muzeu vystaven jen dočasně, koncem června  bude trvale  umístěn na palubě vysloužilé letadlové lodi  Intrepid, která sama slouží  od roku 1982 jako muzeum. Enterprise  se donedávna nacházel v muzeu  Smithsonian ve Washingtonu. Tam  ho však nahradil vyřazený raketoplán  Discovery.
Raketoplány  dolétaly

Americké raketoplány dolétaly loni po  dokončení Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), projektu za sto miliard dolarů, na němž  se podílelo 15 zemí. Rovněž dva zbylé raketoplány Endeavour a Atlantis budou k dispozici veřejnosti, a to návštěvníkům  muzea při Kennedyho středisku a vědního muzea v Los Angeles.


Přeprava raketoplánu - New Yor
Raketoplán doprovázela  flotila lodí.


Spojené státy nyní plánují novou generaci vesmírných strojů,  které by astronauty  dopravily až za orbit stanice nacházející  se ve výšce 384 kilometrů. K  ISS mezitím poprvé úspěšně  vzlétla soukromá raketa s modulem Dragon.

Zdroj: aa, Novinky, Právo     

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře