Oslavenci

17. září 2012 | 12.42 |

MASH - seriál

Jubileum nejúspěšnějšího seriálu všech dob: MASH slaví 40!

Dnes je tomu přesně 40 let, co diváci poprvé usedli k televizím, aby sledovali příběhy mužů a žen z polní nemocnice 4077 v seriálu MASH. Zrodila se senzace, seriál pokračoval celých 11 let a vzniklo 251 dílů.

Ten poslední sledovalo v roce  1983 rekordních 125 milionů diváků. A jaké byly další osudy  hlavních hrdinů?


Larry  Linville (†60) - Frank Burns


Dělal, co  mohl, ale postavy nesympatického blba Franka se už nikdy  nezbavil.  V seriálu vydržel pět let, pak raději odešel. Pět měl i  manželek  a až s tou poslední se nerozvedl. V dubnu 2000 zemřel na zápal  plic, který souvisel s předchozí operací nádoru na plících.


William  Christopher (79) - otec Mulcahy


Býval  dobrým sportovcem, dodnes je hercem, ale knězem byl opravdu jen  v MASH. Přesto se snaží konat dobro. Jeho syn Ned je autista  a  Christopher i v pokročilém věku pomáhá shánět peníze  pro pomoc podobně  postiženým osobám.


Loretta Swit (74) - Margaret Houlihan


»Šťabajzna  Houlihanová« byla zpočátku trochu potvora, ale nakonec se  polepšila  a diváci ji zbožňovali. Vedle seriálu MASH toho až tak moc  nenahrála. Objevila se v pár filmech, v řadě dalších seriálů,  zkoušela  roli moderátorky, ale také nazpívala album písniček.  Po rozvodu v roce  1995 se už znovu neprovdala, děti nemá, a  tak bojuje za práva zvířat.


Alan Alda (76) - Benjamin »Hawkeye« Pierce


Hlavní  hrdina, který se jako jediný objevil ve všech dílech. I po  skončení  seriálu byla jeho kariéra skvělá. Za roli ve filmu Letec dostal  Oscara, ve Vraždě v Bílém domě si zahrál padoucha a točil  i s Woody  Allenem. Skandály se mu vyhýbají a s manželkou Arlene  (78) žije už 55  let!


McLean  Stevenson (†69) - Henry Blake


Pro smolaře,  který »pohřbil« několik seriálů, byl příchod do MASH  požehnáním.  V roli velitele chtěl, aby jeho postava měla víc prostoru.  Pohádal  se s producenty a ti ho v roce 1975 nechali zahynout při letecké  nehodě. Už nikdy se výrazně neprosadil a v únoru 1996 zemřel  na  infarkt.


Wayne  Rogers (79) - John »Trapper« McIntyre


Aldův  první parťák seriál opustil v roce 1975, protože se cítil  být  až příliš jasnou dvojkou. Hrál v mnoha seriálech, ale  postupně stále  více podnikal na burze a zasedal v dozorčích  radách podniků. Letos v  dubnu se stal mluvčím jedné investiční  společnosti.


Gary  Burghoff (69) - Radar O´Reilly


Neustále  režisérům seriálu říkal, jak mají dělat svou práci, a tak  zatímco postavu Radara milovali, Burghoffa nemohli vystát. U  filmu  zůstal, i když se velké role nedočkal. Od narození  má na levé ruce  kratší prsty, proto Radar tak často nosil  různé spisy, aby postižení  zamaskoval.

Autor: pk
Foto: Profimedia

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře