Před 20 lety vznikla nová měna

8. únor 2013 | 22.13 |

Před 20 lety vznikla  česká měna, kolky se tiskly potají v Bogotě


Před  20 lety, 8. února 1993, začaly v nástupnických státech zaniklého Československa platit nové národní měny. České koruny měly zpočátku podobu okolkovaných federálních bankovek, výjimkou byly bankovky v nominální hodnotě 200 korun, jež byly úplně nové.

Českoslov. tisícikoruna

 Československá tisícikoruna s českým kolkem po měnové odluce  v roce 1993
 FOTO: ČNB


Legislativní práce na měnové odluce začaly v létě roku 1992, kdy již bylo zřejmé,  že Československo spěje k rozpadu. České ministerstvo financí  proto koncem  července objednalo výrobu 160 miliónů kolků,  které měly odlišit  příslušnou část bankovek federální měny.
V zájmu utajení byly kolky vytištěny v kolumbijské  Bogotě. Dokonce ani zaměstnanci Státní  banky Československé dlouho netušili, jaký je skutečný obsah 400 beden  dopravených  letecky do pražské centrály. Kolkování podléhaly bankovky v nominální hodnotě 100, 500 a 1000 Kčs. Na většině bankovek  byl kolek nalepen, pouze malá část tisícovek měla kolek vytištěný už z výroby.
Občané starší 15 let si mohli hotovost  nechat vyměnit do výše 4000 korun. Částky nad tento limit bylo nutné vložit na bankovní účet, nebo si je nechat poslat poštovní složenkou. Platit okolkovanými federálními  bankovkami šlo do konce srpna 1993. Pobočky bank prováděly výměnu peněz až do 31. května následujícího roku.
 

Výroba v zahraničí 

První české bankovky i mince byly z velké části vyrobeny v zahraničí. To představovalo značný logistický problém, při jehož řešení bylo nutné sáhnout i k nestandardním  metodám. Kolony kamiónů s mincemi se tak přes Německo přesouvaly bez policejní ochrany a bez pojištění, zatímco piloti vládní letky létali s bankovkami z Newcastlu i za špatného počasí, při kterém bylo ruzyňské letiště pro běžný provoz uzavřeno.
Stahované  federální bankovky se po kontrole počtu a pravosti pálily v kralupské chemičce, zatímco neplatné mince byly prodány jako šrot firmám obchodujícím s barevnými kovy.  Zajímavostí je, že část stahovaných peněz byla před zničením uložena v bývalém raketovém silu v Brdech, které kdysi sloužilo sovětské armádě.
 

Zdroj: ČTK      

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře