Obchodní dům Kotva

11. únor 2010 | 13.36 |

Pražský  obchodní dům Kotva po 35 letech od otevření bojuje o místo  na trhu


Pražský obchodní dům Kotva na náměstí Republiky, který  se slavnostně otevřel před 35 lety, 10. února 1975, patřil  při založení mezi nejmodernější zařízení svého druhu v republice. Nejzajímavější československá budova 70. let  ovšem v posledních letech v konkurenci modernějších budov poněkud  strádá.

OD Kotva
 Obchodní dům kotva v Praze na Starém Městě 
 FOTO: ČTK

V soutěži, vypsané ředitelstvím obchodních domů Prior na zástavbu proluky, která dlouhá léta  zela v severním rohu náměstí, zvítězil koncem 60. let návrh  z ateliéru manželů Machoninových. Ti přišli se zajímavým  řešením - celou budovu poskládali ze samonosných šestiúhelníkových segmentů, čímž vyhověli požadavku na co největší prodejní  plochu na poměrně malé parcele. Obchodní dům navíc díky použitému řešení zároveň vcelku zapadá do okolní zástavby.
Věra  a Vladimír Machoninovi přitom ve druhé polovině 60. let - předtím, než jim normalizační moc znemožnila další svobodnou tvorbu - navrhli vedle Kotvy i několik dalších zajímavých staveb,  které ale veřejnost ani odborníci nepřijali vždy jednoznačně.  Hodnocení se asi nejvíce rozchází v případě hotelu Thermal v Karlových Varech, Machoninovi navrhli i mohutnou budovu československé ambasády ve východním Berlíně nebo někdejší Dům bytové  kultury u stanice metra Budějovická.

Socialistická architektura 

Obchodní dům Kotva je ale přijímán vesměs pozitivně, historik architektury Zdeněk Lukeš jej dokonce před několika  lety zařadil do čela žebříčku socialistické architektury v ČR. Objevily se dokonce hlasy volající po zařazení Kotvy  na seznam kulturních památek, "přestože nepravidelným tvarem vnáší nepořádek do středověkého půdorysu Prahy", jak řekl Lukešův  kolega Rostislav Švácha. Na rozdíl od nedalekého Máje, který  je oficiálně památkou od října 2006, ale zatím zůstalo jen u snahy.
Architektonický návrh obchodního domu pocházel  z domácího prostředí, stavební práce ale byly svěřeny švédské  firmě Sial (Švédové ostatně stavěli i Máj). Po archeologickém  průzkumu, který na místě budoucí Kotvy odhalil zbytky osady  náležející k městskému královskému dvorci, se začaly v  dubnu 1972 budovat základy, ve kterých bylo i místo pro novinku - velkokapacitní podzemní garáže. Stavba postupovala na svou  dobu neuvěřitelně rychle, obchodní dům byl hotov za necelých 30 měsíců.

Slavnostní otevření v roce 1975

Slavnostní otevření  Kotvy si vedle koupěchtivých zákazníků, které museli zadržovat vojáci  z nedalekých kasáren (dnes je z nich konkurenční obchodní centrum Palladium), nedali samozřejmě ujít tehdejší představitelé.

Stuhu  tehdy přestřihl mocný šéf pražské organizace KSČ Antonín Kapek, kterému sekundoval ministr obchodu Josef Trávníček.  Místo ale nezbylo pro autory stavby, Věra a Vladimír Machoninovi totiž v 70. letech museli být rádi, že na svých stavbách  mohli vykonávat alespoň autorský dozor.
Zákazníci byli  sice zprvu poměrně zklamáni, že Kotva neprodává švédské zboží, jak díky zemi původu stavební firmy pravila rozšířená fáma, rychle si ale obchodní dům oblíbili. Náměstí Republiky se  stalo oblíbeným cílem návštěvníků Prahy a slogan "Kotva  je tu pro vás" (jeho autorem je spisovatel a novinář Ondřej  Neff) lákal k nákupu přes 70 000 lidí denně. Od poloviny 90.  let však zájem o Kotvu postupně upadal s tím, jak okraje Prahy a nejen je obsadila všemožná nákupní centra.

OD Kotva 1
FOTO:  OD Kotva

Situaci obchodního domu nepomáhaly ani nejasnosti kolem toho, komu Kotva vlastně patří. V druhé polovině 90. let ji totiž v kuponové privatizaci ovládl investiční fond Trend, který ale po změně majitelů o akcie za podezřelých okolností přišel. V kauze dokonce soudy uložily několikaleté tresty vězení. Na lepší časy se Kotvě začalo blýskat v březnu 2005, kdy budovu koupila irská společnost Markland, která obchodní  dům v současnosti za provozu postupně renovuje.

Zdroj:
ČTK   Praha  8.2.2010

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře